Kıprıs’da napan !

Selamlar tekrar.

Aslında daha önce de çok kez gitmiştim Kıbrıs’a ama bu sefer ekip kalabalık olunca anlatacak çok konu birikti.

Hemen başlıyorum.

İadeyi ziyaret olarak daha önceden planlamış, ona göre biletlerimizi ve otel rezervasyonlarımızı yaptırmıştık. Bizde uçak işine ben,  otel işine Ertunç kardeşim bakıyor. Kendisi Kıbrıs’da sadece Anadol Otel’i biliyor sanırım o nedenle hep orada kalıyoruz. Şaka bir yana otel Girne’ nin tam merkezinde, fiyatı uygun, temiz ve yeterli bir kahvaltısı var.

Bir Cuma öğleden sonrasında sular idaresinde buluşmak sureti ile bu keyifli yolculuğumuz başladı. Esenboğa’daki bagaj ve pasaport işlemlerimizin ardından her duyarlı yolcu grubu gibi uçuştan yaklaşık 3 saat öncesinde  loungedaki yerimizi almıştık. Oradaki keyifli sohbetin ardından Cuma akşamı Kıbrıs’a gittik  ve pazar akşamı döndük. (Bu arada bizi bir daha loungea alacaklarını zannetmiyorum)

Seyahatin dikkat çeken kısımlarını özetliyorum.

Eski Konak Meyhanesi (Gönyeli)

Gönyeli
Kuzu Ciğeri

Yıllardır Kıbrıs’a gidip gelirim. Birçok restorantta yemek yeme fırsatım olmuştu daha önceki ziyaretlerimde ama buraya hiç gelmemiştim. Son söyleneceği baştan söyleyeyim eğer Kıbrıs’da bir gece konaklayacak vaktiniz var ise akşam yemeğinde mutlaka burayı değerlendirin derim. Benim hayatımda gittiğim en iyilerden biri. Burası küçük tabaklarda mezelerin servis edildiği eski bir meyhane. Masada bıldırcın yumurtasından, enginara kadar 15-20 çeşit meze var ve mezeler çok ama çok lezzetli. Daha önce benim hiç görmediğim mezeleri tatma imkanı buldum. (Yeşil zeytinden elinizi çekemiyorsunuz,  kuzu ciğerine kaşık ile giresi geliyor insanın.)

gönyeli 2
Sofranın başlangıç hali

Bitti sanma, çünkü burada bitmiyor. En son gelecek 4-5 çeşit yemeği ziyan etmemek için istemedik. Sofra o kadar dolu ki, sofradan kalkarken baktığımda en başta masada olan buzlu bademe kimse dokunmamıştı.

Tatlısı, köftesi, şeftali kebabı,kahvesi,kırbaç, katmer, eşek sevsin(tahinli meze ben kibarını yazdım, genelde eşek sevmez insanı) hepsi çok lezzetli. Fiyatları da bu kadar lezzete rağmen oldukça uygun. Benim kafamda böyle bir sofra için kişi başı ödeyeceğimi tahmin ettiğim rakamın yarısından daha az bir rakamı ödedik.

Servisi yapan arkadaşlar çok samimi ve kibardı. Bana sorarsanız her yönü ile çok iyi bir restoran Eski Konak Meyhane.

https://www.facebook.com/eskikonakmeyhanesi şeklinde bir facebook hesabı buldum ben internette.

Trypit Restaurant (Girne)

Genelde Kıbrıs’a özellikle de Girne’ye giden bizler limanda yemek yeme eğiliminde oluyoruz. Bu nedenle buradaki fiyatlar normalin çok üzerinde hatta fahiş rakamlara çıkabiliyor. Bu fiyatlar bazen insanı bayıltabiliyor. Bu restoranda bu çeşit restorantlara güzel bir örnek. Bir arkadaşımın bura ile ilgili güzel bir tavsiyesi vardı “Restoranda ne yiyecekseniz içeri girmeden tamamına kapıda pazarlık yapın ve farklı bir şey yemeyin” derdi. Burası o tür bir restoran.  Menüden hatırladıklarım; Peynir 10 TL (Adet) – Kalamar 35 TL – Ahtapot 55 TL.  Lezzet ve hizmet ortalama. Çok daha iyilerini çok daha uygun fiyatlara tattığımı hatırlıyorum.

Ordan Burdan

Casinolarada gittik tabiki. Limanı seviyoruz biz ama genelde aldığımız paraları diğerlerine pay edip geri dönüyoruz. Kırmızı – Siyah limitler dahilinde olmuyor, bunuda öğrendik. Limitleri yükseltmek gerekiyor o nedenle biz kumar değil sadece keyif alacağımız kısımda bulunduk.

Limanda nescafeyi french presse koyup filitre kahve diye satan mekanlar vardı. Bu sefer onlara yakalanmadık ve gerçek filitre kahve içeceğimiz mekan bulduk. Adı aklıma gelmedi şimdi ama turuncu minderleri vardı. Değişik milletlerden limanda çalışan arkadaşlar vardı bizim dilimizi bilmeyen onlarda enteresan geldi bana.

Havaalanı Girne arasını taksi ile kişi başı ortalama 25 TL’ye alabilirsiniz. Hep aklımızda olan soru freeshop mı ucuz, şehir içi mi. Şehir içi net olarak daha ucuz. Çocuklara oyuncak alacaksanız özellikle Lego falan Ercan Havaalanın’ da ucuz.

image
Sofradan bir kare

Ez cümle gittik gezdik geldik. Katkı vermeye çalıştık, keyif aldık.

24/03/2016

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir