Florida’nın yerlisiyik (4.Bölüm)

Florida’nın yerlisiyik 4. Bölüm

Ben hala yol kaçırmaya devam ediyorum. Aslında iyi de oluyor, bir sonraki kavşaktan çıkıp tekrar yola girene kadar bir sürü yeni yer görüyorum. Tam da böyle bir anda Orlando’ da gittiğimiz outletin başka bir şubesine gitme şansımız oldu. Ben Orlando’da kızlardan fırsat bulup kendime doğru düzgün bir şey alamamıştım iyi ki de almamışım. Ellenton Premium Outlet’de normalde Orlando’daki outlerdeki fiyatlardan %20-30 daha ucuz alış yapabilirsiniz.  Ama önce her zaman danışmaya gidip indirim kupon kataloğunu almanızı tavsiye ediyorum. Enteresan bir şekilde alışveriş merkezinin kenarında ufak tefek gölcükler var ve göl kenarındaki uyarı tabelalarında gölden timsah ve yılan çıkabilir yanaşmayın yazıyor. 20 dolar kazandık derken sağ ayağı vermeyin diye sanırım.

Tam olarak bilemesemde Ellenton Premium Outlet’de olduğum zaman ABD’de İşçi Bayramı (Labor Day) haftasıydı. Belki de bu nedenle fiyatlar biraz daha aşağı düşmüş olabilir. Labor Day bildiğim kadarı ile Black Friday’den sonra ABD’de  en fazla indirimin olduğu hafta, bu da bizim şansımız oldu. Bir öğlen yemek yeriz fikri ile girdiğimiz alışveriş merkezinden yaklaşık 5-6 saat sonra Miami’ ye gitmek üzere tekrar yola koyuluyoruz. Yaklaşık 3 saatlik tekrar bir yolculukta Everglades milli parkının ve timsahların yanından geçerek Fort Ladurdale’deki otelimize varıyoruz. Haritadan bakarken Ladurdale Miami Beach’ e çok yakın gözüküyordu ama sonraki günlerde tecrübe ettiğimiz üzere yaklaşık 30 km lik bir uzaklık varmış ve buranın trafiğinde de o mesafeyi almak baya sürüyor.

     Şu ilerdeki benim de net çıkmamışım. 😌

Fort-Ladurdale’de Best Western grubundan sahile yakın bir otelde konakladık 4 gün boyunca. Otel ile ilgili genel izlenimlerim, odalar ve personel iyi, sahile yürüme mesafesinde, sahil için şemsiye ve katlanır sandalye veriyorlar, sabah kahvaltıları standart, otopark için ekstra 15 dolar günlük ücret alıyorlar, kredi kartı harcamalarınızı iyi kontrol edin aynı ücretleri 2 defa almak gibi bir hataları oldu. İtirazım sonucu yaklaşık 15 gün sonra kredi kartımdaki harcama onayları silindi.

Fort Ladurdale sahil olarak Miami’nin en güzel sahillerinden biri. Genelde sahiller birbirlerine benziyor ama burası diğer yerlere göre daha sakin olduğu için daha keyifli geldi bana. Ben öyle dip dibe  şemsiyeleri sevmiyorum. Sakin, samimi, keyifli bir yer burası. Kendi içinde apple store olan alışveriş merkezi bile var. Selen’in yaptığı araştırmalar sonucunda Ross diye bir mağazada bulduk burada. ABD’de benim bildiğim Ross, Tjmax ve Marshall adında 3 tane sağlam indirim mağazası var biz bunların hepsine gitme şansını yakaladık. Selen Ross’a ilk girdiğinde kendini kaybetti. Çanta ve cüzdan gibi kadın hastalıklarına uygun fiyatlarla çare olabilecek bir dükkan burası. Çanta ve cüzdan dışında da kıyafetler ve ayakkabılarda çok uygun. Uygundan kastım under armour uzun kollu sweat 10 dolar falan. Ne kadar uygun olduğunu siz hesap edin. Ross dışında Manhattan’daki Tjmax’da da fiyatlar gayet uygundu. Sadece kıyafet olarak değil ev aksesuarlarının fiyatları da bize göre çok uygundu.

Bu arada vakti gelmişken ABD’den apple ve benzeri teknoloji ürünleri almak istiyorsanız daha düşük şehir vergileri olan yerleri seçmekte fayda var. Şöyle ki Miami’de vergi %6 iken, New York’da %8,8 di. Yani yaklaşık %3 lük bir fark var. Bazı şehirlerde verginin 0 olduğunu duydum ama gitme şansım olmadı. %3 lik fark 2-3 bin dolarlık bir apple alışverişinde 80-100 dolarlık bir fark ortaya çıkarıyor. Kısa bir dipnot olarak bunu da belirteyim. Tax free var mı; yok çünkü vergi bizdeki kdv gibi değil şehir vergisi olarak geçiyor ve geri alma şansınız olmuyor. Alış veriş yaparken tax free yapabiliyor muyuz diye sorduk birkaç sefer uzaylı gibi baktılar bize.


Irmak’ın tüm seyahat boyunca takıntısı haline gelen pembe küçük apple watch seri 2’sini bulmak üzere doğu yakasında Apple – Best Buy vb teknoloji mağazası bırakmadığımız için fiyatlar konusuna gerçekten hakimim. Bu nedenle bir gün sabahtan Aventura AVM deki apple mağazasının yolunu tutuyoruz. Bu arada burası ABD’nin en büyük 5 alışveriş merkezinden biriymiş gidince fark ettik. Epeyce büyük bir alışveriş merkezi burası ama saat burada da yok. Olsun Oakley mağazası var hem de işçi bayramına özel 35 dolar indirimde var. Değerlendirmeden gelsem üzülürdüm. Bunun dışında Cheesecake Factory var burada. Ben daha önce Dubai Mall’de deneme şansını yakalamıştım ama kızların ilk tecrübesi oldu. Bütün Cheesecake Factory’lerde olduğu gibi kapıda uzun bir kuyruk oturmak için sıra bekliyor, o kuyruk dışında ayakta bistrolarda yemek için daha kısa ama yarım saatinizi alacak başka bir kuyruk var, biz bu kuyrukları pas geçerek kasadaki kıza şunları paket yap biz evde yeriz diyerek 2 dilimi aldık fakat kasanın hemen yanında bir çatal alalım diyip elimizi cheesecakeden çekemedik. Tek kelime ile böyle bir lezzet yok. Nerede görürseniz gözünüz kapalı girip yiyebilirsiniz.

Bunlar dışında Bubba Gump’ı  akşam yemeği konusunda hem gayet lezzetli hemde bol bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.  Bu arada Miami ile ilgili bir kaç konuya değinmeden geçemeyeceğim. İlki sanırım Miami ve çevresinde 50 mt üzerinde yatları ücretsiz dağıtıyorlar. Etrafta küçük tekne yok denecek kadar azdı ama biz dağıttıkları yeri bulamadık. 😜 Burası gerçekten zenginlik şöhretini sonuna kadar hak ediyor.

İkincisi ise gittigim sahillerde içki içmenin yasak olduğunu belirten tabelalar  vardı. Hani birayı alıp sahile gitme riskine girmeye gerek yok. Özellikle işçi bayramının olduğu tatil gününde adamlar sahilde tentelerini kurmuş deli gibi mangal yapıyorlardı. Bizde yapalım dedim ama Selen karşı çıktı. Birde lastik topla çizgili pijama olmadan keyif vermez diye düşündüm.😉

Tüm tatilin en sevdiğim karesi

Biz gemi, araba uçak derken etrafımızda birisi 5 şiddetinde olmak üzere 2 adet kasırga dolanıyordu. Miami’deki son akşamımızda otel asansöründeki Miami tahliye edilme talimatlarını görene kadar yaşadıklarımızın ciddiyeti sadece CNN de bir haber izlemek kadardı. Ankara’da yaşayıp son birkaç yılda 2-3 km yakınında bir sürü bomba patlamış bir kişi olarak yakınımızdaki kasırgaya bile daha az tepki vermeye alışmışız. Daha Irma kasırgası Karayip sahillerini vurmaya başlamadan yani Florida sahillerine ulaşmasına yaklaşık 15 gün varken asansörde bu yazıyı asmışlardı. Zaten kalan günlerde de etrafı tamamen boşalttılar. Biz kasırga ile pazarlık yapmış gibi ertesi sabah 11 uçağı ile New York’a seyahat ettik. Tampa’dan aldığım aracı bu sefer deposunu tamamen boşaltacak şekilde teslim ettim Fort Ladurdale Havalimanında. (Tam değil aslında daha 4 mil gider diyordu yol bilgisayarı) Check in işlemlerinin ardından güvenlik kontrolüne giderken gelen herkesin elini pamuk gibi bir şey ile silip bir makine de o pamuğu tarattılar, bu taramadan sonra güvenlik kontrolüne gönderdiler. Ben ilk defa yaşadım, buraya özel bir uygulama mıdır ne olduğunu hala bilmiyorum.  Tüm kontrollerin ardından New York Newark uçuşumuza başladık. Diğer Spirit uçuşlarımız gibi kalkış sonrası piknik moduna geçti uçak. Fakat bu sefer bizde daha hazırdık, öğlen yemeği için kumanyalarımızı çıkarıp yiyerek yolumuza devam ettik. Yaklaşık 3 saatlik sorunsuz bir uçuştan sonra New York semalarına geldik.

Yenilmedim Sana NY 5. Bölüm

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir