Budapeşte – Viyana – Prag

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.

2016 yılının son ayına sığdırdığımız Budapeşte – Viyana – Prag turumuz ile ilgili izlenimlerimi paylaşmak istedim. Jolly tur ile gittiğimiz bu 8 günlük bol koşuşturmacalı gezimizi Viyana – Prag – Budapeşte – Viyana güzergahını takip ederek yaklaşık 2000 km’de tamamladık.

Türkiye’de günlük yaklaşık 300 km yapacağın bir tura çık deseler çıkmazdım her halde. Ama Orta Avrupa’da eksik kalan gezimizi de tamamlamak isteğimiz ağır bastığı için kış günü yine düştük yollara. Günlük rutin koşuşturmaca içinde yapabildiğim kadar gezerek güzel anılar biriktirmek istiyorum aslında hayatta. Bir çoğumuzun benzer arzuda olduğunu ama şartlar nedeni ile bu isteklerini ya sınırlı sayıda gerçekleştirdiğini ya da hiç yapamadığını düşünüyorum. En azından kendimi şanslı görerek bu seyahatimi gerçekleştirdim. Avrupa batıdan doğuya doğru geldikçe ülkemize benzemeye başlıyor. Şöyle ki Viyana ile Budapeşte arasında veya Berlin ile Viyana arasında kültür olarak farklılıklar mevcut.

Öncelikle alışveriş yapacaksanız Budapeşte’den veya  bu turlarda extra olarak sunulan Dresden’ den alışveriş yapın derim. Extra turlar demişken, bu turda sunulan çok fazla extra günlük gezi var. Tamamına katıldım ve hangilerine tekrar gitmem diye sorarsanız;

-Bratislava’ya. Neden; biraz pis ve farklı olduğunu düşündüğüm bir şey görmedim.

-Çiğan gecesine gitmenin gereksiz olduğu kanatindeyim. Bu süreyi ve parayı şehir merkezinde çok güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Viyana ve Prag, Budapeşte’ye göre biraz daha pahalı.

Viyana 

Avusturya ile Almanya aynı dili konuşmalarının yanında insanlarının karakterleri ve yaşama şekilleri açısından birbirine çok benzer. İnsanlar, ulaşım herşey çok düzgün. Biz gittiğimizde Noel pazarları kurulu olduğu için her yer ışıl ışıldı. Yeni yılın enerjisini hissedebiliyorsunuz.

Viyana’dan aklımda kalan saraylar saraylar ve yine saraylar. Höfburg-Belvedere-Schönbrun gibi mimari açıdan çok güzel birçok saray mevcut. Ben en çok Belvedere Sarayını beğendim. Saraylar dışında Hundertwasser House keyifli bir mekan,  Seegrotte (Avrupa’nın en büyük yer altı gölü) oralara kadar gidilmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.  (Naziler içinde uçak üretmişler o kadar büyük)

Başka ne var derseniz; şinitzel var, Mozart çikolataları var. Bir de Demel diye bir pastanesi var.Ortam, hizmet güzel.  Lezzet konusunda  gidin görün damak tadı farklı bir husus. Ben, bana göre başka yerlerde daha lezzetli pastalar yedim.

Kaldığımız otelin yanında Aldi süpermarket vardı. Özellikle Orta Avrupa turu yapıyorsanız bu marketlerden hem yiyecek hemde içecek anlamında çok uygun rakamlara ihtiyaçlarınız karşılayabilirsiniz. (Ben Dresden’de Aldi’den 3-4 Euro’ya kayak gözlüğü aldım.Burada bu fiyatlara bulmanız mümkün değil)

Prag

Nedendir bilmem ama ben Prag’ı çok sevdim. İlk geldiğimizde o ışıl ışıl süslenmiş kent meydanına lapa lapa kar yağması mı , orta çağ gecesindeki keyifli ortam mı, Nazım’ın da yolunun ömrünün bir kısmında buraya düşmesi nedeniyle midir bilinme ama sevdim işte. Kentin kendine has bir enerjisi var. Ülkemizde en son Eskişehir’de hissettiğim bir enerji bu. Budapeşte’ye göre daha modern, Viyana’ya göre daha samimi bir şehir Prag.

Meydandan ne tarafa gidip kaybolmaya çalışsak da farklı yollardan hep aynı meydana çıktık. Aklımda kalan çok güzel kuleleri var. Para bozdururken komisyon alıyorlar ve kur her yerde çok değişiklik gösteriyor.

 

Budapeşte

Aklımda kalan kalabalık bir ekiple akşam üzeri bir şeyler içmeye bar diye gittiğimiz mekan gece tamamen farklı bir yere dönüştü. Gidişte metroyu kullandık insanlar çok yardımcıydı. Birçok binanın dış cephesinin simsiyah, yangından çıkmış gibi olduğunu hatırlıyorum. Diğer şehirlere göre daha fakir bir şehir Budapeşte. Çigan gecesine biz gittik ama bence çok bir şey yok. Yine de siz bilirsiniz. Akşamında çok met edilen barların olduğu sokağa gittik. Aslında biz gittiğimizde mekan daha cafe gibiydi ama gecenin ilerleyen saatlerinde kapısında ciddi kuyruk olan hit bir mekana dönüştü. İçecek fiyatlarının bizim mekanlara göre çok daha uygundu.

 

Yazmaya uzun süre ara verince detayları hatırlamakta zorlanıyorum. Teşekkürler okuduğunuz için.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir